Fællestur til Berlin Marathon 2010
Af: Mogens Slyngborg
Hej Allesammen,
Rigtig mange har de seneste måneder givet udtryk for at de kunne tænke sig at løbe Berlin Marathon i 2010.
Da det efterhånden nærmer sig det tidspunkt hvor man skal forudbestille hotelværelser (hvis man ellers ønsker sig et centralt beliggende hotel omkring start/mål), så tager jeg hermed initiativet til planlægning af Berlinertur 2010 i lighed med vores tidligere ture.
Løbet i 2010 finder sted søndag den 26 September.
Jeg har forstillet mig følgende program:
1. Vi kører til Berlin i private biler (fylder dem op så godt vi kan)
2. Vi kører tidligt lørdag morgen 25 september (normalt kl. 05.00) og man har herefter 2 valgmuligheder:
- hjemrejse søndag eftermiddag 26 sept. efter løbet (dvs. 1 overnatning).
- hjemrejse mandag 27. sept (dvs 2 overnatninger).
3. Vi finder hotel så tæt på start/mål som muligt.
4. Jo før der bookes hotel - jo billigere bliver det og jo tættere kommer vi på "centrum berlin".
5. Vi prøver at finde hotel hvor vi har muligheden for at afbooke værelser gratis, hvis nogen skulle blive skadet inden løbet.
6. Jeg melder mig frivilligt til at stå for koordineringen af klubtilmeldingerne, så jeg kan lave en samlet booking på et hotel.
Når jeg har modtaget det endelige antal tilmeldinger så vil der blive booket værelser så forhåbentligt alle
bliver tilfredse.
DERFOR SKAL JEG HAVE SKRIFTLIGT TILSAGN PÅ MAIL FRA ALLE DE LØBERE/SUPPORTERE SOM STADIG ER INTERESSERET I
AT DELTAGE PÅ OVENSTÅENDE BETINGELSER I VORES KLUBTUR SENEST 01 MARTS, MEN GERNE FØR.
Jeg skal have navn på de personer som du/I ønsker tilmeldt klubturen og jeg skal vide om du/I ønsker enkelt/dobbeltværelse/flersengsværelse og hvor mange overnatninger I ønsker.
Derudover vil jeg meget gerne vide om I har mulighed for at lægge bil til turen (dette aftales først senere når jeg kender det præcise deltagerantal til turen).
Tilmelding til selve løbet skal man stadig selv sørge for hos løbsarrangøren via deres hjemmeside.
Bemærk at tilmeldingen til løbet stiger per 01 februar med kr. 75,00 og igen kr 150,00 efter 23 april
VENT DOG IKKE MED AT TILMELDE JER, FOR PÅ VORES SENESTE TUR I 2008 VAR ALLE STARTNUMRE TIL LØBET ALLEREDE UDSOLGT I SLUTNINGEN AF MAJ MÅNED.
Gør jer selv en stor tjeneste: Køb evt en personlig løbechip (Championchip) allerede inden I tilmelder jer løbet i Berlin. Skal købes hos www.ultimate.dk. Med privat chip er udleveringen af startnummer mv meget lettere i Berlin og man skal ikke aflevere sin chip efter løbet.
Mail til: m.slyngborg@mail.tele.dk
Hvis I er i tvivl om noget så kontakt mig endelig - enten til træning eller via ovenstående mail.
Go (med)vind med træningen.
Mvh
Mogens Slyngborg
23.01.2010